بهینه سازی و کاهش حجم تصاویر در وردپرس با افزونه EWWW Image Optimizer

0
56
کاهش حجم تصاویر در وردپرس
کاهش حجم تصاویر در وردپرس

اهمیت کاهش حجم تصاویر در وردپرس

اهمیت کاهش حجم تصاویر در وردپرسهمانطور که شما عزیزان میدانید، فایل های مدیا، عکس‌ها بیشترین تعداد (در نتیجه بیشترین حجم) را دارند و جزء مهم‌ترین عوامل کاهش سرعت سایت هستند درنتیجه تصاویر در سایت ها میتواند عامل اصلی موثر در سرعت یک وبسایت به حساب بیاید.
این موضوع علیرغم ساده بودن، بسیار حائز اهمیت است؛ پس به راحتی می‌توان فهمید با بهینه سازی و کاهش حجم تصاویر وردپرس چه خدمتی به افزایش سرعت سایت وردپرسی و حتی سئو سایتمان می‌کنیم. حال به سراغ یکی دیگر از افزونه های کاربردی برای بهینه سازی تصاویر در وردپرس رفتیم.

کاهش حجم تصاویر در وردپرس با افزونه EWWW Image Optimizer

افزونه ها و روش های متعددی برای بهینه سازی و کاهش حجم تصاویر در وردپرس وجود دارد. ولی یکی از بهترین های بهینه سازی حجم تصاویر در وردپرس افزونه EWWW Image Optimizer  می باشد که به بررسی و انالیز آن خواهیم پرداخت.

اگر با فرمت تصاویر آشنایی داشته باشید، احتمال کلمه  lossless را شنیده اید. افزونه EWWW Image Optimizer دقیقا از همین فرایند‌ها برای کاهش حجم تصاویر وردپرس استفاده می‌کند. با دو ابزار TinyJPG و TinyPNG بهترین بهینه سازی را برای فرمت‌های JPG و PNG انجام داده و با کمک گرفتن از کلاس معروف wp_image_editor هر پوشه‌ای در وردپرس را برای بهینه سازی تصاویر اسکن می‌کند.

بهینه سازی حجم تصاویر در وردپرس با EWWW Image Optimizer

افزونه کاهش حجم تصاویر در وردپرس بیش از ۶۰۰٫۰۰۰ نصب موفق و فعال در مخزن وردپرس به ثبت رسانده است که این تعداد از نصب و دانلود نشان از کاربردی و محبوب بودن این افزونه وردپرس دارد.
همچنین معمولاً با اختلاف بسیار کم آپدیت و بروز رسانی می شود تا هم باگ ها برطرف شود و با نسخه وردپرس هماهنگ تر باشد.

 

آموزش کاهش حجم تصاویر در وردپرس با EWWW Image Optimizer

 

کاهش حجم تصاویر در وردپرس
کاهش حجم تصاویر در وردپرس

 

پس از دانلود، نصب و فعالسازی این پلاگین وردپرس یک زیرمنو جدید در آیتم تنظیمات منو پیشخوان وردپرس شما با نام EWWW Image Optimizer ایجاد خواهد شد. مانند تصویر زیر:

کاهش حجم تصاویر در وردپرس
کاهش حجم تصاویر در وردپرس

پس از کلیک بر روی گزینه ” EWWW Image Optimizer ” ، صفحه تنظیمات را به صورت زیر خواهید دید:

Debugging: با فعال کردن این گزینه اگر مشکلی رخ دهد، پیغام‌های خطا و راهنما را برای کمک به حل مشکل نشان می‌دهد.

Remove metadata: شاید بدانید که در هر عکس، اطلاعاتی مثل زمان ثبت عکس، نوع دوربین و حتی گاهی اطلاعات مکان ثبت عکس یا نرم افزار ویرایش‌گر و … در داخل عکس ذخیره می‌شود. آیا واقعا ما به این اطلاعات نیاز داریم؟ معلوم است که خیر! پس این تیک را می‌زنیم.

Lossy JPG optimization و Lossy PNG optimization: این دو گزینه فرایند اصلی کم حجم کردن تصاویر را انجام می‌دهند.

اخطار:دقت کنید که ممکن است این فرایند به کیفیت عکس‌ها صدمه بزند. پس توصیه می‌کنم حتما در شرایط تستی یک بار این گزینه‌ها را آزمایش کنید.

Bulk Delay: این گزینه برای کم کردن فشار افزونه روی هاست است. اگر ما این گزینه را خالی بگذاریم فرایند افزونه بی توقف از عکسی به عکس دیگر ادامه پیدا می‌کند. اما با زدن مقداری(به ثانیه) بین هر عکس یه همان میزان افزونه صبر می‌کند و بعد ادامه می‌دهد.

با ذخیره تغییرات، از این به بعد تصاویر جدید به صورت خودکار بهینه شده و تصاویر قدیمی را نیز می‌توانیم بایک کلیک بهینه سازی کنیم.

کاهش حجم تصاویر در وردپرس
کاهش حجم تصاویر در وردپرس

همچنین افزونه ” EWWW Image Optimizer “ یک زیرمنو در آیتم رسانه منو پیشخوان وردپرس شما ایجاد میکند. مانند تصویر زیر:

کاهش حجم تصاویر در وردپرس
کاهش حجم تصاویر در وردپرس

 

کاهش حجم تصاویر در وردپرس
کاهش حجم تصاویر در وردپرس

پس از کلیک بر گزینه “Scan for unoptimized images ” شاهد صفحه زیر خواهید بود

پس از کلیک بر روی دکمه آبی رنگ اسکن مربوط به تصاویر سایت شما شروع خواهد شد. پس از تمام شدن اسکن، به شما پیامی مبنی بر تعداد تصاویر مورد نیاز برای بهینه سازی میدهد. مانند تصویر زیر:

کاهش حجم تصاویر در وردپرس
کاهش حجم تصاویر در وردپرس

اکنون میتوانید شروع بهینه سازی تصاویر را انجام دهید.
پس از پایان فرایند بهینه سازی تصاویر با پیام زیر مواجه خواهید شد:

کاهش حجم تصاویر در وردپرس
کاهش حجم تصاویر در وردپرس

 

 

سایر تنظیمات افزونه EWWW Image Optimizer

یک قسمت جالب دیگر Disable Resizes است. خود وردپرس از هر تصویر سه اندازه مختلف می‌سازد و اگر از قالب یا افزونه خاصی استفاده کنیم اندازه ها تعداد بیشتر می‌شود. در این قسمت در بخش Disable Creation می توانیم با زدن تیک‌های مختلف اجازه ساخت اندازه‌های مختلف را ندهیم همچنین از بخش Disable Optimization افزونه را محدود کنیم که بهینه سازی روی این اندازه خاص انجام نشود.

بهینه سازی حجم تصاویر در وردپرس
بهینه سازی حجم تصاویر در وردپرس

 

در بخش نهایی دیگری ار تنظیمات افزونه با نام Conversion Settings وظیفه تبدیل فرمت‌های مختلف به هم را دارد. پیشنهاد می‌کنم از این بخش استفاده نکنید. چون تبدیل فرمت jpg به png بی‌هوده است و تبدیل فرمت png به jpg نیز به معنای از بین رفتن کیفیت و حتی ظاهر عکس می‌شوند.(معمولا زمانی از عکس png استفاده می‌کنیم که نیاز به زمینه عکس Transparent یا بدون پس زمینه داشته باشیم.با تغییر فرمت این زمینه سفید می‌شود)

کاهش حجم تصاویر در وردپرس
کاهش حجم تصاویر در وردپرس

 

بابهینه سازی حجم تصاویر در وردپرس با EWWW Image Optimizer :

به همین سادگی میتوانید از یک افزونه قدرتمند و کاربردی و در عین حال کاربری ساده، برای بهینه سازی تصاویر سایت وردپرسی خود و در نهایت در جهت افزایش سرعت وردپرس استفاده کنید. تا پهنای باند کمتری از هاستیگ شما استفاده می‌شود،سرعت بارگزاری صفحات سایت شما افزایش پیدا می‌کن،سئو سایت شما بصورت غیر مستفیم بهتر می‌شود، حجم کمتری صرف Back up  گرفتن از سایت شما  می‌شود. اگر با دقت تنظیمات را انجام دهیم، تصاویر بصورت خودکار در سایت ما بهینه شده و افرایش سرعت محسوسی را شاهد خواهیم بود.

 

مجموع نظرات
امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: 1 میانگین امتیاز ها: 5]

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید