ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس

0
52
ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس
ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس

ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس : بعد از اینکه به صورت کلی با نحوه راه اندازی فروشگاه اینترنتی با کمک افزونه ووکامرس در مقاله آموزش نصب استاندارد فروشگاه ساز ووکامرس بر روی وردپرس آشنا شدیم نوبت به توضیح تمامی جزییاتی که در افزونه ووکامرس به آن ها نیاز پیدا خواهید کرد است. یکی از قسمت های مهم در افزونه ووکامرس ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس است. در واقع برای این که بتوانید برای محصولات خود مرزبندی ایجاد کنید و سایت به صورت درست و ساختارمند پیاده سازی شوند نیاز به دسته بندی کردن محصولاتتان دارید.

دسته بندی محصولات در اصل ساختار کلی محصولات شما را نمایش می دهد و برای راحتی دسترسی کاربران به محصولات وب سایت شما بهتر است آن را دسته بندی نمایید همچنین اگر دسته بندی شما مرتب و به اصطلاح بهینه باشد بازدید کنندگان راحت تر به وب سایت شما دسترسی دارند.

در نتیجه پس از این که قصد راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود را کردید نیاز به ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس دارید. فراموش نکنید که هر چه دسته بندی ها ساده تر و کلی تر باشند جستجو محصولات برای کاربران راحت تر خواهند بود. بنا به نوع محصولاتی که قصد فروش آنها را دارید سعی کنید دسته هایی ایجاد کنید که علاوه بر سادگی تمامی محصولات شما را پوشش دهند. به طور مثال اگر یک فروشگاه اینترنتی برای فروش لپ تاپ و موبایل دارید در ابتدا باید دسته های کلی موبایل و لپ تاپ را ایجاد کنید و پس از آن زیر دسته های هر کدام را ایجاد کنید.

عدم ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس باعث بی ساختاری و بی نظمی وبسایت می شود و باعث می شود محصولات در سایت گم شوند. اگر دسته بندی محصولات و نوشته های محصولات خود را انجام ندهید گوگل هم مثل بازدیدکنندگان وب ساییتان دچار سردرگمی می شود و یا به صورت ساده تر وب سایت شما را پیدا نمی کند. این مورد باعث تاثیر منفی روی سئو وب سایت شما می شود. با پایین آمدن سئو وب سایت محصولات شما در صفحات پایین تری از نتایج قرار می گرند و در نتیجه شما بسیاری از بازدیدکنندگان را از دست می دهید و به طبع آن فروش کمتری خواهید داشت.

انواع محصولات ووکامرس

قبل از ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس باید نوع محصول خود را مشخص کنید تا بتوانید بر اساس نوع محصولاتتان دسته بندی های لازم را ایجاد کنید.

اگر انواع محصولات ووکامرس را دسته بندی کنیم، می توانیم به ۷ مورد برسیم:

محصولات فیزیکی:

محصولات فیزیکی هر چیزی هستند که قابل لمس باشند. برای مثال شما می توانید لواز آشپزخانه، لوازم خانگی، مواد غذای، پوشاک و … را به عنوان محصول فیزیکی در ووکامرس به فروش برسانید. برای افزودن محصولات فیزیکی می توانید به آموزش افزودن محصولات در ووکامرس مراجعه نمایید.

محصولات مجازی:

به محصولاتی که نیاز به ارسال پستی یا به اصطلاح حمل و نقل ندارند، مانند فایل های آموزشی، محصول مجازی می گویند. در ووکامرس می توانید اقدام به فروش محصولات مجازی بکنید.

محصولات دانلودی:

هر محصولی که قابلیت دانلود داشته باشد، مانند ویدئو، قالب، افزونه و… به گروه محصولات دانلودی تعلق می گیرند. در ووکامرس می توانید با تنظیمات خاص خود اقدام به فروش محصولات دانلود نمایید.

محصولات گروهی:

ممکن است چند محصول داشته باشید و بخواهید آنها را در قالب یک پکیج به فروش برسانید. مثلا شما دو دوره آموزشی دارید که از چند فصل تشکیل شده اند و میخواهید این دو دوره را در غالب یک محصول به فروش برسانید. در ووکامرس می توانید اقدام به فروش محصولا گروهی نیز کنید.

محصولات وابسته:

در ووکامرس می توانید اقدام به بازاریابی برای محصولات افراد دیگر کرده و محصولات آنها را در فروشگاه خود به فروش برسانید، به این محصولات محصولات وابسته یا خارجی می گویند.

محصولات متغیر:

انواعی از محصولات وجود دارند که می توانید ویژگی های مختلف آنها را تغییر دهید و چه بسا با تغییر یک ویژگی قیمت محصول نیز متفاوت شود. برای مثال یک تیشرت را در نظر بگیرید که می تواند به رنگ های نارنجی و سفید به فروش برسد و برای هر کدام از این رنگها قیمت تمام شده متفاوت می شود. به این نوع محصولات متغیر می گویند. در ووکامرس می توانید اقدام به فروش محصولات متغیر نمایید.

محصولات لایسنس دار:

حتما شما هم هنگام خرید قالب و افزونه های مختلف وردپرس یا خرید آنتی ویروس ها به محصولات لایسنس دار برخورد کرده اید. محصولاتی که دارای یک کد مجوز یا لایسنس هستند که در صورتی بخواهید در جای دیگری هم از آنها استفاده نمایید باید لایسنس دیگری تهیه کنید. در ووکامرس امکان ایجاد محصولات لایسنس دار نیز وجود دارد.

دسته بندی محصولات در ووکاورس

وارد پنل مدیریت فروشگاهتان شوید و بر روی محصولات > دسته بندی کلیک کنید. وقتی که بر روی دسته بندی کلیک کردید صفحه زیر به شما نمایش داده میشود.

ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس
ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس

به بررسی موارد مختلف این بخش میپردازیم :

نام : در این بخش باید نام دسته ای که میخواهید محصولات را در آن قرار دهید بنویسید. نام باید مرتبط با نوع محصولات شما باشد. پس نامی را برای دسته انتخاب کنید که مشتریان شما وقتی نام این دسته را مشاهده میکنند دقیقا متوجه شوند که چه محصولاتی در این دسته برای نمایش و فروش قرار گرفته است .

نامک : نام لاتین دسته را وارد کنید. مثلا اگه نام دسته شما گوشی موبایل است نام گوشی موبایل را به صورت لاتین وارد کنید mobile :

چون این نام بعد از url یا آدرس سایتتان به نمایش درمی آید . https:// domin.com/mobile

 

 

نمایش زیر مجموعه ها در ووکامرس

دسته بندی مادر : اگر بخواهید این دسته ‌بندی‌ ای که الان در حال تعیین آن هستید را پایین ‌تر از دسته ‌بندی دیگری قرار دهید می ‌توانید از قسمت مادر دسته ‌بندی بالاتر را مشخص کنید. یعنی این‌که به فرض مثال محصول را موبایل در نظر بگیرید و زیرمجموعه آن لوازم جانبی موبایل باشد.

اگر نمیخواهید دسته ای که ایجاد کردید زیر مجموعه دسته دیگری قرار بگیرد این بخش را تغییر ندهید تا دسته شما به صورت یکی از دسته های اصلی به کاربران نمایش داده شود .

توضیح :میتوانید توضیحی در مورد دسته و محصولاتش را در این بخش بنویسید. این توضیحات در برخی قالب ها به کاربر نمایش داد میشود و در برخی قالب ها در قسمت آرشیو نشان داده میشوند. به هرحال توصیه میشود که حتما توضیحی برای این بخش در نظر بگیرید.

نوع نمایش و انتخاب تصویر برای دسته

نوع نمایش : در این بخش نوع نمایش دسته را انتخاب کنید .

تصوی بند انگشتی : تصاویر بندانگشتی درواقع تصاویری هستند که شما می‌توانید برای معرفی بهتر و سریع‌تر محصولات خود از آن‌ها استفاده نمایید. در این قسمت شما این قابلیت را دارید که برای مفهوم بودن دسته‌بندی سایت خود یک تصویر مرتبط با محصولات آن دسته قرار دهید. این تصاویر در بعضی قالب‌ها، در کنار دسته‌بندی نمایش داده می‌شود و برخی مواقع در کنار توضیحات دسته‌بندی قرار می‌گیرد. البته برخی از قالب‌ها از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنند.

به همین راحتی دسته های مورد نظرتان را میتوانید برای فروشگاه بسازید .

ویرایش دسته بندی محصولات در ووکامرس

البته امکان ویرایش دسته ها هم برای شما وجود دارد . اگر موس را بر روی دسته قرار دهید مشاهده میکنید که چند مورد برای شما نمایش داده میشود : ویرایش , پاک کردن و…..

ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس
ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس

ویرایش : برای ویرایش نام دسته بر روی آن کلیک کنید .

ویرایش سریع : در ویرایش سریع , در همان صفحه برای شما امکان ویرایش ایجاد میشود و شما را به صفحه جدیدی برای اعمال تغییرات هدایت نمیکند .

پاک کردن : برای حذف دسته مورد نظر بر روی پاک کردن کلیک کنید و دسته را حذف کنید .

نمایش : برای نمایش دسته در فروشگاه بر روی این گزینه کلیک کنید و میتوانید در همان لحظه دسته را در سایت مشاهده کنید .

پیش فرض کردن : اگر این گزینه را انتخاب کنید محصولتان به صورت دسته پیش فرض قرار میگیرد و نمیتوانید آن را حذف کنید و همچنین نمیتوانید در دسته بندی مادر و یا دسته دیگری قرارش دهید.

 

حذف کردن دسته محصولات

اگر خواستید دسته ها را به صورت یکجا پاک کنید مربع کنار دسته ها را تیک بزنید و از کادر بالا پاک کردن را انتخاب کنید و گزینه اجرا را کلیک کنید .

یک نکته مهم را حتما در نظر بگیرید : ممکن است شما دسته بندی را ایجاد کنید اما در سایت نمایش داده نشود . برای نمایش دسته ها حتما باید محصولی را برای آن دسته وارد کنید تا دسته در سایت به نمایش در بیاید.

ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس
ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس

افزودن دسته‌‌ بندی محصولات به فهرست در وردپرس

شما این امکان را دارید که دسته‌بندی محصولات خود را در فهرست سایت قرار دهید. این جایگذاری سبب دسترسی آسان‌تر و ساده‌تر کاربر به دسته‌بندی‌ها می‌شود. کاربر در زمان کوتاهی به‌تمامی دسته‌بندی‌های موجود در سایت شما دست پیدا خواهد کرد.

شما این امکان را دارید که دسته‌بندی محصولات خود را در فهرست سایت قرار دهید. این جایگذاری سبب دسترسی آسان‌تر و ساده‌تر کاربر به دسته‌بندی‌ها می‌شود. کاربر در زمان کوتاهی به‌تمامی دسته‌بندی‌های موجود در سایت شما دست پیدا خواهد کرد.

برای این کار باید در وهله‌ی اول بعد از وارد شدن به پیشخوان گزینه‌های نمایش» فهرست‌ها را انتخاب نمایید تا صفحه‌ای مشابه تصویر زیر برای شما باز شود.

ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس
ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس

بعد از اینکه روند بالا را طی کردید در صفحه‌ی جدید باید گزینه‌ی “تنظیمات صفحه” را کلیک کنید تا گزینه‌هایی برای شما همانند تصویر زیرنمایان شوند.

بعدازاینکه شما افزونه ووکامرس را بر روی لوکال هاست خود فعال می‌کنید گزینه‌هایی به این قسمت از تنظیمات فهرست شما اضافه می‌شود که شما برای افزودن دسته‌بندی به فهرست باید تیک گزینه‌های ووکامرس را بزنید. فراموش نکنید که تیک گزینه‌ی ” Product categories ” یا “دسته‌های محصولات” را حتماً آبی کنید.

ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس
ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس

بعدازاینکه تیک این گزینه را آبی کردید با مراجعه به قسمت سمت راست همان صفحه می‌توانید مشاهده کنید که گزینه‌ی Product categories به لیست فهرست شما اضافه‌شده است.

ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس
ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس

در این قسمت می‌توانید مشخص کنید محصول شما در کدام دسته قرار گیرد. بعد از انتخاب دسته‌ی موردنظر خود بر روی گزینه‌ی “افزودن به فهرست” کلیک کنید. پس از انجام قدم‌به‌قدم این روند می‌توانید مشاهده کنید که دسته‌بندی موردنظر شما به فهرست سایت اضافه‌شده است.

 

ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس
ایجاد دسته بندی برای محصولات ووکاورس

 

برای نمایش محصولات در وب سایت افزونه ووکامرس یک حالت پیش فرض دارد که شما می توانید برای خودتان شخصی سازی کنید.

برای تغییر تنظیمات پیش فرض که برای نمایش محصولات وجود دارند می توانید به قسمت: نمایش » سفارشی سازی » ووکامرس » کاتالوگ محصول » مرتب‌سازی پیش‌فرض محصولات ، مراجعه کنید و از بین آیتم های موجود نوع مرتب سازی دلخواه رو انتخاب کنید.

البته برای نحوه نمایش محصولات به صورت و پیشرفته تر افزونه هایی وجود دارند که در آینده به معرفی و بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

نظرات و مشکل هاتون رو در دیدگاه باهامون درمیون بزارید. تم فارسی خوشحال میشه بتونه کمکتون کنه! 🙂

مجموع نظرات
امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: 6 میانگین امتیاز ها: 5]

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید