تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر

0
38
تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر
تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر

تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر : قبلا در مقاله تفاوت افزونه EDD و Woocommerce از تفاوت در افزونه فروشگاه ساز وردپرس گفتیم. در این مقاله قصد داریم از تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر بگیم که دو افزونه صفحه ساز وردپرسی هستند. ویژوال کامپوزر و المنتور هر دو ازجمله پلاگین ‌های بسیار کاربردی و مدرن ویرایشگر محتوای وردپرس هستند. این دو افزونه سایت ‌ساز تقریبا عملکرد یکسانی دارند و ویژگی‌ های یکسانی را ارائه می ‌دهند. این دو افزونه به کاربران خود این امکان را می‌ دهند که ساختار و چیدمان صفحات و پست‌ های وردپرس را به ‌دلخواه خود طراحی کنند البته این در حالی است که برای این کار نیاز به هیچ ‌گونه مهارتی درزمینه کد نویسی نخواهند داشت. حالا مسئله اینجاست. تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر در چیست؟ و کدام یک از این افزونه ها بهتر هستند؟

افزونه Elementor اولین بار در سال 2016 به دنیای وردپرس معرفی شد و هم‌ اکنون دارای بیش از 2 میلیون نصب فعال است. Visual Composer نیز در سال 2017 عرضه شد (البته با نام جدید WP Bakery) و تاکنون توانسته بیش از 100k نصب فعال داشته باشد. هردوی این افزونه ‌ها عملکردهای بسیار عالی دارند.

افزونه المنتور (Elementor Plugin)

در سال 2016 صفحه ساز المنتور معرفی شد. با استفاده از افزونه المنتور، سفارشی سازی هر بخش از سایت را می توان به سادگی در حالت فرانت اند انجام داد. ایجاد پاپ آپ های خلاقانه، بیش از 80 المان برای طراحی صفحه، سازگاری با تمام قالب های وردپرس، ترجمه به 50 زبان، پشتیبانی از چیدمان rtl و افزونه چند زبانگی WPML و Polylang از ویژگی های افزونه elementor است.

بیش از 3000.000 سایت، افزونه المنتور را در طی دو سال گذشته مورد استفاده قرار داده اند. نسخه رایگان المنتور در مخزن پلاگین وردپرس و نسخه پریمیوم elementor نیز قابل تهیه است.

تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر
تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر

افزونه ویژوال کامپوزر (Visual Composer Plugin)

صفحه ساز ویژوال کامپوزر با بیش از 386000 فروش و امتیاز 4.5 از پنج و نصب بر روی بیش از 2 میلیون سایت وردپرسی یکی از پرفروش ترین صفحه سازها است. این صفحه ساز با تنظیمات بی نهایت، استفاده آسان از طریق درگ و دراپ و نمایش رسپانسیو بین کاربران بسیار محبوبیت پیدا کرده است. بیش از ۵۰ المنت پریمیوم، 100 طرح بندی از پیش تعریف شده، 200 ادانز (افزودنی)، 40 قالب شبکه ای و ابزارهای ساخت صفحه سئو شده در صفحه ساز ویژوال کامپوزر قرار داده شده است.

تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر
تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر

تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر در هزینه ها

پلاگین‌ ها دارای دو نسخه رایگان و حرفه‌ای هستند، هر دو نسخه‌ی این افزونه‌ها امکانات بسیاری در اختیار شما قرار می‌دهند. المنتور هم به‌صورت پرمیوم و رایگان در دسترسی کاربران وردپرس قرار دارد  که این نسخه ها دارای لایسنس هستند و شما این امکان را ندارید که از نسخه ‌هایی که قبلاً بر روی یک سایت استفاده‌ شده و یا دوباره فروخته ‌شده‌اند بر روی قالب خود استفاده کنید و آن ها تنها برای یک سایت قابل ‌استفاده هستند.

درواقع در کل هر پلاگینی که شما خریداری می‌کنید یا لایسنس آن را دریافت میکنید دارای یک مجوز است که به شما این اجازه را نمی‌دهد از یک پلاگین در چند قالب متفاوت استفاده کنید. نسخه‌ی رایگان Elementor در سایت رسمی wordpress.org موجود است، بنابراین نیازی ندارید که برای استفاده و نصب آن را در بسته‌ی نسبی قالب خود وارد کنید به همین راحتی.

اما نسخه رایگان این افزونه ‌ها امکاناتی مانند ویرایشگر با سرعت ‌بالا، ابزارک‌ ها و ماژول ‌های رایگان و غیره را در اختیار شما قرار می‌ دهند. علاوه‌ بر این شما باید با استفاده از امکاناتی که این افزونه‌ ها در اختیارتان قرار می‌ دهند قالب سایت خود را سفارشی‌ سازی کنید و باعث توسعه سایت خود شوید.

تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر

با توجه به تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر این سوال برایمان پیش می آید که کدام یک از این دو صفحه ساز بهتر هستند؟

برای پاسخ دادن به این سوال فاکتورهای رابط کاربری، تنظیمات استایل، الگو های از پیش تعریف شده و المان های این دو صفحه ساز را مورد بررسی قرار می دهیم. امیدواریم در انتهای این مقاله بتوانید تصمیم نهایی خود را بگیرید.

رابط کاربری المنتور و ویژوال کامپوزر

اولین موردی که در مقایسه افزونه المنتور و ویژوال کامپوزر مورد بررسی قرار گرفته رابط کاربری است. اگر شما بخواهید صفحه سازی را انتخاب کنید که کار کردن با آن ساده باشد و از کار کردن با آن لذت ببرید، کدام صفحه ساز را انتخاب می کنید؟ رابط کاربری این دغدغه را بررسی می کند.

رابط کابری افزونه المنتور

المنتور شانس بیشتری برای کسب امتیاز رابط کاربری خوب را دارد. چرا که در حالت پیش نمایش زنده شما می توانید به سادگی عناصر برگه را با کشیدن و رها کردن اضافه کنید و همان لحظه تغییرات را مشاهده و اصلاح کنید. در همان لحظه از تب استایل و پیشرفته می توانید تنظیمات بیشتری را بر روی المان های صفحه اعمال کنید.

تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر
تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر

رابط کاربری افزونه ویژوال کامپوزر پریمیوم ( WPBakery )

در حالیکه المنتور منحصرا از طریق حالت زنده یا فرانت اند می تواند امکانات و عناصر صفحه ساز را در اختیار کاربران قرار دهد، ویژوال کامپوزر در دو حالت بک اند و  فرانت اند امکان ویرایش صفحات را فراهم کرده است.

تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر
تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر

ویرایشگر backend: شما می توانید از طریق بلوک های انتزاعی صفحات خود را بسازید.

ویرایشگر frontend: شما می توانید صفحات خود را با استفاده از ویرایشگر زنده (درست مثل المنتور) ایجاد کنید.

اکثر افراد از ویرایشگر فرانت اند استفاده می کنند. اما در برخی موارد نیازمند یک نگاه انتزاعی به صفحه است که در این موارد ویرایشگر بک اند مورد استفاده قرار می گیرد. مثل زمان هایی که طرح صفحه روی کاغذ کشیده شده و قصد دارید این طرح را پیاده کنید، ویرایشگر بک اند می تواند مفید واقع شود.

تصویر زیر المان های نسخه رایگان این افزونه است.

تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر
تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر

برای اضافه کردن هر عنصر از ویژوال کامپوزر بر روی + کلیک کنید تا پنجره المان های ویژوال کامپوزر نمایش داده شود. و برای ویرایش و تنظیمات هر عنصر بر روی ایکون مداد المان کلیک کرده و در پنجره باز شده تغییرات لازم را انجام دهید.

در آخر متذکر می شویم که ویرایشگر افزونه ویژوال کامپوزر فاقد ویرایش دورن خطی (تایپ مستقیم در عناصر برگه سایت) است و نیازمند باز کردن پنجره جدیدی برای تنطیمات المان است.

بنظر شما کدام افزونه برنده رقابت رابط کاربری شده است؟

  • اگر می خواهید صفحات خود را با استفاده از ویرایشگر زنده بسازید فکر میکنم المنتور برنده باشد.
  • رابط کاربری المنتور برای اضافه کردن عناصر جدید ساده تر است.
  • سرعت رابط کاربری المنتور بیشتر است.
  • شما می توانید به صورت مستقیم در صفحه سایت خود تایپ (درون خطی) کنید.
  • تنها در صورتی رابط کاربری ویژوال کامپوزر برنده است که بخواهید از حالت بک اند استفاده کنید.

 

کدام افزونه صفحه ساز از نظر تنوع المان انتخاب بهتری است؟

این المان ها هستند که در واقع صفحه شما را می سازند. پس تصمیم گیری در مورد اینکه کدام صفحه ساز را انتخاب کنید بستگی بسیار زیادی به المان یا عناصری دارد که شما می خواهید در صفحه خود قرار دهید. علاوه بر این مهم نیست که تعداد عناصر ارائه شده در هر صفحه ساز چند تاست، مهم وجود عناصر کاربردی و مورد نیاز شما است.

المان های افزونه المنتور

در حال حاضر افزونه المنتور پرو 53 المان دارد. علاوه بر این می توانید از المان های اضافی از طریق افزونه های های المنتور در موارد بیشتری استفاده کنید. تصویر زیر المان های نسخه رایگان این افزونه است.

تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر
تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر
المان های پلاگین visual composer

افزونه ویژوال کامپوزر پرو ( WP Bakery) بیش از 50 المان در هسته خود دارد. این افزونه از سایر افزونه های گرویتی فرم، فرم تماس ۷، روولوشن اسلایدر، لایر اسلایدر، نینجا فرم و ووکامرس + 13 ابزارک که با وردپرس همراه هستند، پشتیبانی می کند. علاوه بر این افزونه کمکی Massive ، دسترسی به 200 المان و افزودنی المان های پیشرفته ویژوال کامپوزر المان های کاربردی را برای کاربران وردپرسی فراهم می کند. این عدد بسیار بزرگتر از افزودنی های المنتور است. بخشی از این افزودنی ها مربوط به المان های ووکامرس است. و برای ایجاد برگه های سفارشی از محصولات و فروشگاه است (که بسیار کاربردی و جالب هستند).

حالا کدام یک از افزونه های المنتور و ویژوال کامپوزر برنده رقابت تنوع المان هستند؟

از نظر عناصر و المان های داخلی هر دو برنده هستند. اما زمانی که نیاز به المان های بیشتری دارید مسلما ویژوال کامپوزر برنده بازی است. در نظر داشته باشید ممکن است شما نیاز به المان های خاصی داشته باشید که ممکن است در المنتور یا ویژول کامپوزر وجود داشته باشد و این به تعداد المانها بستگی ندارد.

کدام یک از افزونه های صفحه ساز، سفارشی سازی استایل المان را بهتر انجام می دهند؟

هر کدام از افزونه های المنتور و ویژوال کامپوزر استایل المان ها را به روش های متفاوتی سفارشی سازی می کنند. تعیین بهتر بودن هر کدام را در ادامه بررسی می کنیم.

تنظیمات پیشرفته استایل المنتور

افزونه المنتور در نوار کناری خود دارای دو تب پیشرفته و استایل است.

تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر
تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر

تب استایل: این زبانه به شما اجازه می دهد، تغییرات پایه ای مثل تراز بندی و تنظیمات رنگ را ارئه انجام دهید.

تب پیشرفته: این زبانه به شما اجازه تنظیم فاصله، پدینگ، انیمیشن، حاشیه، تنظیمات رسپانسیو و css را می دهد.

تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر
تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر

از این دو تب می توانید برای همه عناصر و المان ها مشترک هستند.

تنظیمات استایل افزونه ویژوال کامپوزر

پلاگین ویژوال کامپوزر (رایگان و پریمیوم) بسته به نوع المان، محتوای متفاوتی برای تنظیمات استایل نمایش می دهد. برای همه المان ها تنظیمات مشترک حاشیه/ پدینگ، مرزیندی (border)، تنظیمات پس زمینه و انحنا را می توان تنظیم کرد. اما در ویرایش ستونها، تنظیمات جدیدی مثل رسپانسیو و پارالاکس را را در اختیار شما قرار می دهد.

تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر
تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر

تنظیمات استایل در افزونه elementor در نوار کناری در دسترس و واضح تر است.

در افزونه المنتور شما گزینه های مشابهی برای همه المان ها دارید در حالیکه افزونه ویژوال کامپوزر برای هر المان تنظیمات ویژه دارد.

المنتور اجازه اضافه کردن کدهای css را به صورت مستقیم به المان مورد نظر را می دهد در صورتیکه ویزوال کامپوزر تنها اجازه افزودن کلاس css را می دهد (البته این گزینه می تواند در مواردی مفید واقع شود. زمانی که می خواهید بهینگی css و js و عملکرد سایت به خطر نیافتد).

در کل اگر شما طرفدار سادگی استفاده از امکانات تغییر استایل هستید المنتور گزینه مناسب تری است و در صورتیکه که سفارشی سازی بیشتری مد نظر دارید می توانید از ویژوال کامپوزر استفاده کنید. بنظر می رسد هنوز هم برای تصمیم گیری زود است، چند مورد دیگر در بررسی مقایسه افزونه المنتور و ویژوال کامپوزر باقی مانده است. شاید نظر شما عوض شد!

تعداد و تنوع قالب های از پیش تعریف شده کدام افزونه بیشتر است؟

الگوهای از پیش تعریف شده سرعت شما را در طراحی افزایش می دهند. از طرفی متخصصان حوزه طراحی این کار را به زیبایی انجام داده اند تا ما به راحتی از استفاده از آنها لذت ببریم. در این بخش از بررسی تفاوت ویژوال کامپوزر با المنتور به بررسی الگوهای از پیش تعریف شده این دو افزونه صفحه ساز می پردازیم.

الگو های پیش فرض ویژوال کامپوزر

افزونه ویژوال کامپوزر در حال حاضر 85 طرح از پیش تعریف شده دارد. برخی از این طرح ها تنها بخشی از یک صفحه هستند که باید درون برگه استفاده شوند و برخی دیگر الگوی یک صفحه به صورت مجزا هستند. یک تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر در این است که الگو های پیش فرض افزونه المنتور برای نسخه پرمیوم این افزونه طراحی شده اند.

تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر
تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر
ویژگی های منحصر بفرد صفحه ساز المنتور

هر یک از تمپلیت های ذخیره شده در افزونه المنتور را می توانید به عنوان شورت کد در سایدبار، فوتر و هر جای دیگری استفاده کنید. هر تغییر در طرح ذخیره شده باعث بروز رسانی آن در مکان های استفاده شده می شود. در نهایت، المنتور یک ویژگی حالت تعمیر و نگهداری دارد که سایت را در حالت تعمیر و نگهداری نمایش می دهد.

ویژگی منحصر بفرد صفحه ساز ویژوال کامپوزر

صفحه ساز ویژوال کامپوزر ابزاری کامل به عنوان role manager را ارئه می دهد که به شما امکان می دهد دسترسی به بخش های خاصی از صفحه ساز ویژوال کامپوزر را برای هر نقش محدود کنید. ویژوال کامپوزر نیز مانند المنتور می تواند المانهای تغییر داده شده را ذخیره و در بقیه صفحات استفاده کند.

عادلانه است که لیست متنوع افزودنی های ویژوال کامپوزر پرو به عنوان یکی دیگر از ویژگی های انحصاری آن در نظر گرفته شود.

کدام صفحه ساز وردپرس بهتر است ؟

افزونه های المنتور و ویژوال کامپوزر هر دو در این بررسی ویژگی های مشابهی داشتند. چون ویژوال کامپوزر امتیاز ادانز های اضافی خود را در مرحله المان ها دریافت کرد. بنظر می رسد، می توان هر دو افزونه را در این مرحله برنده دانست.

البته در مقایسه با ویژوال کامپوزر کار کردن با افزونه‌ی المنتور بسیار ساده و راحت است و معمولاً افراد به دلیل راحتی کارکرد این افزونه را برای توسعه سایت خود انتخاب می‌کنند. و میدونین که راحتی در وردپرس جزو الویت های نصب افزونه هاست. به‌ هرحال هر دو این افزونه‌ها باکیفیت و کارکرد بسیار عالی در اختیار شما قرار دارد و شما مطابق باسلیقه خود می‌توانید هر یک از این افزونه‌های بی‌نظیر را برای سایت خود انتخاب کنید هر دو عالی هستند و معیار انتخاب سلیقه شماست.

مجموع نظرات
امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: 2 میانگین امتیاز ها: 5]

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید