نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

0
42
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل :  FAQ مخفف عبارت Frequently Asked Questions به معنای سوالات متداول است. در یک صفحه پرسش و پاسخ مجموعه ای از متداول ترین سوالاتی که توسط کاربران مطرح می شود با پاسخ دقیق برای هر یک از آنها قرار می گیرد. این سوالات هم در متن نشان داده می شود و هم می توان آنها را با اسکیما به صورت زیر عنوان در نتایج گوگل قرار داد. این سوالات می توانند درباره یک موضوع خاص بوده یا به محصول، خدمات یا روند کار یک شرکت مرتبط باشد.

معمولا شرکت های بزرگ و فعال از صفحه پرسش و پاسخ در نتایج گوگل برای کاهش حجم کار تیم پشتیبانی خود استفاده می کنند. چرا که به جای پاسخ دادن تک به تک به سوالی که ممکن است برای تعداد زیادی از کاربران پیش بیاید، می توان آنها را به صفحه FAQ ارجاع داد. فایده دیگری که ایجاد صفحات سوالات متداول در متن یا به صورت زیر عنوان در نتایج گوگل دارد این است که می توانید به کاربران خود نشان دهید که نسبت به مسائل و مشکلات آنها آگاه هستید و برای حل آنها همیشه راه حلی مناسبی را دارید.

یکی از تکنیک های افزایش نرخ کلیک استفاده از نشانه گذاری اسکیما برای صفحات است. ایجاد زیر عنوان در نتایج گوگل به شکل پرسش و پاسخ یکی از نشانه گذاری های محبوب در میان افراد است. به کمک این داده ساختار یافته می توان اقدام به ایجاد سوال زیر لینک سایت در گوگل نمود. در FAQ گوگل معمولا پرتکرارترین سوال و جواب ها به کاربران نشان داده می شود. برای ایجاد اسکیما پرسش و پاسخ راه های مختلفی وجود دارد که یکی از رایج ترین آنها استفاده از خود وردپرس است.

کدهای اسکیما چیست

کدهای اسکیما در واقع به موتورهای جستجو کمک می کنند تا درک بیشتری از محتوای سایت شما بدست آورند. کدهای اسکیما توسط Schema.org خلق شدند و نوعی از میکروداده ها محسوب می شوند. وقتی شما کدهای اسکیما را به محتوای خود اضافه می کنید، توصیف بیشتری که به عنوان rich snippet نیز شناخته می شود را خلق کرده اید که در نتایج جستجو ظاهر می شوند.

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

موتورهای جستجوگر مانند گوگل، یاهو، بینگ و یاندکس برای اولین بار در سال 2011 شروع به خلق این داده ها و ایجاد schema.org کردند. کدهای نشانه گذاری اسکیما حالا که در عصر حضور الگوریتم های rankbrain و مرغ مگس خوار زندگی می کنیم، از اهمیت بالاتری نیز برخوردار هستند. کیفیت تفسیر عبارت جستجو شده توسط کاربر و نمایش بهترین پاسخ برای وی اصلی ترین هدف موتورهای جستجو می باشد که با کمک اسکیما رسیدن به آن ساده تر شده است.

اکثر وبمستران با تگهای HTML آشنا هستند و از آنها برای نشان دادن کاربرد هر قسمت از محتوا استفاده می کنند. معمولا، این تگ ها به مرورگرها نشان می دهند که اطلاعات درون هر تگ را چطور نمایش دهد. برای مثال قرار دادن عبارت آواتار مانند <H1>avatar</H1> در تگ H1 به مرورگر می گوید که باید کلمه avatar در قالب تیتر یک نمایش داده شود. اما این تگ ها درباره مفهوم کلمه avatar چیزی در اختیار کسی نمی گذارند. عبارت آواتار می تواند به فیلم جیمز کامرون یا آدمک ها و عکس های پروفایل اشاره کند، اینگونه موارد که معانی مختلفی دارند کار موتورهای جستجو برای نمایش نتایج مرتبط با قصد و نیت کاربر را سخت می کند.

پس اسکیما به موتورهای جستجو نشان می دهد که معنای محتوای شما چیست و نه فقط اینکه هر بخش چگونه باید نمایش داده شود. خبر خوب اینکه برای استفاده از کدهای اسکیما نیازی نیست تا دوره سختی را پشت سر بگذارید و کدنویسی یاد بگیرید، تنها کافیست تا با ادبیات و واژگان schema.org آشنا شوید و از آن در کدهای Html سایت استفاده کنید. کدهای اسکیما توسط همکاری گسترده تیمی بین گوگل، بینگ و یاهو خلق شدند! قطعا به این فکر کردید که چطور رقبا برای کمک به هم دور هم جمع میشوند؟! اما کدهای اسکیما دقیقا حاصل همکاری چند جانبه بین این رقبا است.

خلق کدهای schema برای کاربران

وقتی که وبسایتی که از کدهای اسکیما استفاده می کند، کاربران در نتایج جستجو می بینند که این سایت درباره چیست، موقعیت مکانی اش کجاست، کاربردش چیست، قیمت خدمات آن چگونه است و صدها مورد دیگر… برخی نشانه های اسکیما را کارت ویزیت مجازی شما می دانند. هدف وجود موتورهای جستجو، دست‌ یابی کاربران به اطلاعات مورد نیازشان است و اسکیما دقیقا برای همین طراحی شده است.

آیا با استفاده از کدهای اسکیما به نتایج بالای جستجو دست می یابیم؟

هنوز مدارک و شواهد کافی وجود ندارد که این میکروداده ها تاثیر مستقیمی بر رتبه بندی نتایج جستجو دارند، با این وجود حضور شما را در نتایج برجسته تر خواهد کرد. این حضور برجسته تر شما است که می تواند به افزایش نرخ کلیک CTR کمک کند و به طور غیرمستقیم جایگاه شما را بهبود ببخشد.

کاربرد کدهای schema

نشانه گذاری با اسکیما به رتبه بندی بهتر شما در انواع مختلف محتوا کمک می کند. برای موارد زیر کدهای نشانه گذاری وجود دارد:

 • مقالات
 • کسب و کارهای محلی
 • رستوران
 • برنامه های تلویزیونی
 • خلاصه کتاب
 • فیلم
 • اپلیکیشن
 • رخدادها
 • محصولات
 • اشخاص
 • دستورالعمل ها

لیست بالا برخی از معروف ترین نشانه های اسکیما بودند، احتمال اینکه شما داده هایی در سایت خود داشته باشید که به یکی از موارد لیست itemscope and itemtypes مرتبط باشد بسیار زیاد است.

اهمیت استفاده از اسکیما

وبسایت هایی که از نشانه های schema استفاده می کنند، در نتایج جستجو رتبه های بهتری بدست می آورند تا آنهایی که این مورد را نادیده می گیرند. تحقیقی نشان داد که سایت هایی که از اسکیما بهره برده اند به طور میانگین چهار رتبه بالاتر از رقبای نشانه گذاری نشده خود قرار گرفته اند. البته که نمی توان گفت این تفاوت قطعا به خاطر وجود کدهای اسکیما بوده است و باید فاکتورهای سئو زیادی را در این امر دخیل دانست اما بدون شک بی ارتباط نیست.

قوانین ساخت صفحه پرسش و پاسخ
 • تنها زمانی از صفحه FAQ استفاده کنید که صفحه شما لیستی از پرسش و پاسخ دارد. اگر صفحه شما یک پرسش واحد دارد و کاربران می توانند پاسخ های متفاوتی برای آن ثبت کنند، از QAPage بایستی استفاده کنید.
 •  موارد صحیح

– صفحه سوال و جواب شما باید توسط خود سایت نوشته شده باشد و کاربران اجازه نوشتن پاسخ در آنها نداشته باشند.

– صفحه پشتیبانی یک محصول که پرسش و پاسخ های متداول آن را نوشته باشد و کاربران نتوانند پاسخ های دیگری را ثبت کنند.

 • موارد استفاده غیر صحیح

– صفحه ای از یک فروم و تالار گفتگو که کاربران پاسخ های مختلفی به پرسشی خاص ارائه می کنند.

– صفحه پشتیبانی یک محصول که کاربران می توانند پاسخ های مختلفی به پرسش واحدی بدهند.

– صفحه محصولی که کاربران می توانند پرسش ها و پاسخ های مختلفی را ثبت کنند.

– هر گز از FAQ برای اهداف تبلیغاتی استفاده نکنید.

– تمام محتوای پرسش و پاسخ ها باید در صفحه هدف نیز قابل رویت باشند.

هدف اصلی گوگل یا سایر موتورهای جستجو از نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل این است که بتواند به سوال مطرح شده توسط کاربر خود، یک پاسخ دقیق ارائه دهد. اگر شما با استفاده از داده ساختار یافته FAQ پرسش و پاسخ مربوطه را به صورت زیر عنوان در نتایج جستجو گوگل مشخص نمایید، در واقع به موتورهای جستجو می گویید که این جملات یکسری سوالات و جواب های مشخص هستند که به موضوع اصلی صفحه مورد نظر مرتبط می باشند.

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

به ‌طور کلی سه روش برای ایجاد دستورات FAQ وجود دارد:

 • برنامه ‌نویسان: اگر در تیم فنی خود، برنامه نویس دارید، این کار را به وی واگذار کنید تا کدهای مربوطه را در بهینه ‌ترین شکل ممکن در Header سایت شما درج نماید.
 • سایت‌ های تولید کننده اسکیما: وب‌ سایت‌ های خارق ‌العاده‌ای در سطح وب وجود دارد که هرآن‌چیزی که برای ایجاد Feature Snippet ها نیاز داریم را به‌صورت رایگان دراختیار ما قرار می‌دهند.
 • افزونه‎‌های وردپرسی: اگر وب‌ سایت شما با CMS وردپرس ساخته شده است، به شما تبریک می‌گوییم. با استفاده از پلاگین‌های رایگان وردپرسی، قادر خواهید بود فقط با فشردن چند کلیک ساده، امکانات مربوطه را به سایت خود اضافه نمایید.

وردپرس به صورت پیش فرض از دو ادیتور استفاده می کند:

 • ویرایشگر کلاسیک
 • گوتنبرگ ادیتور

ویرایشگر classic از همان ابتدای راه اندازی وردپرس روی آن قرار گرفته و وبمستران می توانستند از آن استفاده نمایند. اما در ادامه وردپرس در نگارش 5 از ادیتور گوتنبرگ رونمایی کرد. برای فعال سازی نشانه گذاری اسیکما نمایش سوال و جواب در لینک های گوگل باید با توجه به ادیتوری که روی وردپرس خود دارید اقدام نمایید.

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل با استفاده از کدهای اسکیما

بدین منظور می توانید از طریق وب سایت https://technicalseo.com/tools/schema-markup-generator  اقدام کنید. در این وب سایت مطابق زیر پیش بروید:

روی فلش رو به پایین قرار گرفته در باکس موجود کلیک کنید تا گزینه هایی که می توانید برای آنها کد اسکیما تعریف کنید را مشاهده نمایید. از میان موارد نشان داده شده باید گزینه FAQ را برای ایجاد زیر عنوان در نتایج گوگل انتخاب نمایید.

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

سپس در قسمت سمت چپ باکس زیرین سوال و جوابی که می خواهید در نتایج گوگل نمایش داده شود را وارد کنید. در بخش رو به رو آن، کد مورد نظر برای شما ایجاد می شود.

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

در ادامه باید کد ایجاد شده برای زیر عنوان در نتایج گوگل را کپی کرده و در بخش <head> فایل HTML خود قرار دهید.

در آخر نیز بهتر است بررسی کنید که کد اسکیما قرار گرفته به شکل درست در نتایج گوگل نشان داده می شود.

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل با افزونه Yoast SEO

اگر شما جزء کساتی هستید که از ادیتور جدید گوتنبرگ استفاده می کنید و افزونه Yoast SEO را روی وردپرس خود نصب کرده اید، می توانید با خیال راحت از طریق همین افزونه FAQ زیر عنوان در نتایج گوگل خود را ایجاد نمایید. در واقع بهترین راه برای ایجاد یک صفحه سوالات متداول خوانا و قابل فهم برای وب سایت های وردپرسی دارای ادیتور گوتنبرگ فعال، استفاده از داده ساختار یافته نشانه گذاری content blocks در افزونه yoast SEO است. این اسکیما به شما کمک می کنند تا مثل آب خوردن صفحه پرسش و پاسخ خود را به شکل زیر عنوان در نتایج گوگل ایجاد نمایید. برای شناخت کامل افزونه Yoast SEO پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش سئو و کار با افزونه Yoast SEO مطالعه کنید.

با استفاده از افزونه Yoast SEO می توانید تمامی داده های ساختار یافته ایجاد شده برای صفحه FAQ را به صورت خودکار اضافه نمایید. این امر موجب می شود تا موتورهای جستجو به شکل راحت تری محتوای شما را درک کنند. برای ایجاد صفحه پرسش و پاسخ در نتایج گوگل با استفاده از Yoast SEO به ترتیب زیر پیش بروید:

وارد وردپرس شده و صفحه ای که قصد نمایش سوال و جواب در نتایج گوگل برای آن دارید را باز کنید. همانند تصویر زیر روی علامت «به علاوه» کلیک کنید.

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

سپس در منو نمایش داده شده روی گزینه Yoast بلوک داده ساختار یافته کلیک کنید. در ادامه نیز FAQ را انتخاب نمایید.

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

حال می توانید در باکس مشخص شده اقدام به ایجاد سوالات در نتایج گوگل نمایید.

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل با افزونه WP FAQ Schema Markup for SEO

افزونه ای که قصد داریم برای نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل معرفی کنیم WP FAQ Schema Markup نام دارد. به کمک این افزونه و با استفاده از کلاسیک ادیتور وردپرس می توانید نسبت به ایجاد سوال زیر لینک سایت در گوگل اقدام کنید. به منظور نصب این plugin باید به ترتیب زیر پیش بروید:

از پیشخوان وردپرس به بخش افزونه ها و سپس زیرمنوی افزودن مراجعه کنید. سپس WP FAQ Schema Markup for SEO را جستجو کرده و آن را نصب نمایید. بعد از نصب افزونه، همانند تصویر زیر گزینه Include Schema را فعال کرده و در باکس زیر آن سوالات و جواب های خود را یادداشت نمایید.

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل با افزونه FAQ Schema

در آخر ۶ گام آسان را برای نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل به صورت خلاصه خواهیم گفت. در ابتدا نیاز است تا پلاگین Schema & Structured Data for WP & AMP رو از مخزن وردپرس دانلود کنید و در سایت وردپرسی خود نصب و فعال نمایید تا به ‌سرعت گام دوم را آغاز کنیم.

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

پس از نصب و فعال‌ سازی افزونه در این مرحله فقط کافیست مطابق با تصویر زیر، روی گزینه Structured Data کلیک نمایید تا به همین سادگی وارد مرحله سوم شوید. در قدم سوم باتوجه به عکس زیر، صرفاً احتیاج است روی گزینه Add Schema Type کلیک نماییم:

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

حال می ‌باید نوع اسکیمای خود را انتخاب نماییم که مشخصاً روی گزینه FAQ کلیک کرده و دکمه Next را انتخاب می‌ نماییم:

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

در گام پنجم نیاز است تا صفحه‌ی مورد نظر خود را برای درج FAQ Rich Snippet تعیین نماییم. همان ‌گونه که در تصویر زیر مشخص است، ابتدا در قسمت راست تصویر، گزینه Post و در سمت چپ نیز، یک نوشته را به‌صورت دلخواه انتخاب می ‌کنیم. واضح است که اگر می‌خواهیم این امکان را در یکی از برگه‌ های خود اضافه کنیم، باید به‌جای Post، گزینه Page را انتخاب نماییم. بعد از انتخاب گزینه ها روی Next کلیک میکنیم و پس از Let’s Go را می زنیم!

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

در گام ‌نهایی؛ ابتدا بهتر است ۴ فیلد مشخص شده را پر کنیم تا Rich Snippet ما پربارتر شود. اگرچه وردپرس تاریخ و نام ‌نویسنده را درج می‌کند اما بهتر است برای درک بهتر ربات گوگل، این بخش‌ها را نیز تکمیل نماییم. سپس روی Add Faq Question کلیک میکنیم و به تعداد دلخواه (مانند تصویر زیر) سوال‌ و جواب‌ اضافه می‌کنیم:

نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل
نحوه ایجاد پرسش و پاسخ در نتایج گوگل

اکنون می توانید منتظر بمانید تا گوگل پرسش و پاسخ شما را در نتایج خود نشان دهد. خوشحال می شیم نظراتتون رو با ما در میون بزارید 🙂

مجموع نظرات
امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: 1 میانگین امتیاز ها: 5]

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید