آموزش سئو و کار با افزونه Yoast SEO

0
127

آموزش سئو و کار با افزونه Yoast SEO : تصور این را بکنید که شما یک وبسایت راه اندازی کردید و هیچ اطلاعی از سئو سایت ندارید، اما حتما اسم Yoast SEO  به گوشتون خورده و از اطرافیانتون شنیدین که افزونه Yoast SEO یک افزونه بی دردسر برای بهینه سازی سایت شما و نمایش سایتتون در موتور های جستجو google، bing  و yandex است و در واقع با کمک این افزنه شما میتونید سایتتون رو به صفحات اول گوگل برسونید. در ادامه قصد داریم اطلاعاتی درباره ی  آموزش سئو و کار با افزونه Yoast SEO قرار بدیم.

پس افزونه Yoast SEO  رو نصب می کنید و دستورالعمل ها را دنبال می کنید، اما قدم بعدی چیه؟ با این که خیلی بعیده سایت شما بتواند در عرض یک هفته در صفحات اول گوگل دیده شود اما افزونه Yoast SEO  به شما در بهینه سازی وب سایتتان در موتورهای جستجو برای بالا بردن رتبه شما، بهترین کمک را میکند. اما به هر حال برای رسیدن به این هدف نیاز به شما دارد.

این راهنمای اولیه و آموزش سئو و کار با افزونه Yoast SEO به شما مبانی اساسی سئو را که توسط افزونه پوشش داده شده توضیح میدهد، پس در ادامه چند قدم و اولین قدم برای بهینه سازی وب سایتتان که هر کاربر باید برای استفاده از افزونه طی کند را توضیح میدهیم.

راهنمای اولیه برای استفاده از افزونه Yoast SEO

قبل از شروع آموزش سئو و کار با افزونه Yoast SEO ، به خاطر داشته باشید که همانطور که در وب سایت اصلی افزونه Yoast SEO گفته شده در راهنمای اولیه نصب ( The beginner’s guide to Yoast SEO ) تمامی جزئیات افزونه Yoast SEO  ذکر نمیشوند بلکه یک سری نکات مهمی که در استفاده اولیه باید از آن ها اطلاع داشته باشین گفته میشوند. افزونه Yoast SEO دارای یک سری تنظیمات است که شما باید بدانید در ابتدا به کدام یک از آن ها نیاز پیدا میکنین:

در ادامه راجع به قسمت های زیر صحبت می کنیم:

  • نصب افزونه
  • توضیح متا
  • خوانایی
  • ویرایش اسنیپت
  • آنالیز سئو
  • به صورت کمی پیشرفته تر : صفحه پیشخوان Yoast SEO
  • نمایش جستجو

 

نصب و راه اندازی افزونه Yoast SEO

برای نصب افزونه Yoast SEO به قسمت افزونه ها در صفحه پیشخوانتان بروید و از زیز منو ایجاد شده روی قسمت افزودن کلیک کنید.

در قسمت جستجو افزونه ها کلمه Yoast SEO را جستجو کنید.

و بر روی دکمه هم اکنون نصب کن افزونه یواست سئو کلیک کنید. پس از اینکه نصب افزونه با موفقیت انجام شد روی گزینه فعال نمایید کلیک کنید.

خب بهتون تبریک میگیم شما افزونه رو نصب کردید و حالا قسمت جدیدی به نام سئو در صفحه پیشخوانتون دارید.

 

پس از نصب افزونه قسمت های مختلف مربوط به سئو که در انتهای هر نوشتتون وجود دارند را بررسی میکنیم.

 

استفاده از توضیحات متا در Yoast SEO

مطمئنا هر راهنمای اولیه و آموزش سئو و کار با افزونه Yoast SEO برای افزونه Yoast SEO  باید توضیحات کاملی درباره توضیحات متا داشته باشد. توضیحات متا به شما در بهینه سازی نوشته های وب سایتتون کمک میکنه. اگر شما از ویرایشگر بلوک استفاده میکنید، سمت راست در انتهای متنتون میتونین افزونه Yoast SEO  رو ببنید اگر دقت کنید چند تب یا همان پنجره را مشاهده میکنید، 2 تا از تب ای که می خوایم راجع بهشون صحبت کنیم عبارتند از:

در تب اول یا همان پنجره اول شما میتونید کلمه یا عبارتی که میخواید ازش برای بهینه سازی صفحتون استفاده کنید رو وارد کنین در حقیقت همان کلمه کلیدی که میخواید روش فکوس کنید تا در صفحات گوگل در اون کلمه دیده بشین. در این پنجره یا تب آنالیز سئو هم وجود دارد.

تب دوم برای خوانایی است، این تب به شما کمک میکنه بهترین حالت نوشتن رو داشته باشید که خواندن آن برای مشاهده کنندگان وبسایتتون راحتتر باشه. در مورد این تب لازمه که بدونین این افزونه برای متن های انگلیسی نوشته شده پس برای متن های فارسی میشه گفت کاربردی نداره!

در ادامه موارد هر تب و این که چه چیز هایی رو در توضیحات متا باید وارد کنید بررسی میکنیم :

ویرایش اسنیپت افزونه Yoast SEO

در تب سئو و در قسمت پیشنمایش اسنیپت شما میتونید گزینه یا همان دکمه ویرایش اسنیپت رو مشاهده کنین.

قسمت پیشنمایش اسنیپت نشان دهنده این است که افزونه Yoast SEO چطور صفحه شما رو برای موتورهای جستجو به نمایش میگذارد. به بیانی دیگر به شما ایده اینکه وب سایت شما در جستجوهای کاربران، چگونه نمایش داده شود را، می دهد.

در قسمت پیشنمایش اسنیپت و با استفاده از دکمه ویرایش اسنیپت شما میتونین توضیحات متا رو ثبت کنید. توضیحات متا بازتابی از این که نوشته و یا صفحه شما درباره ی چیست، هستند پس حتما در نوشتن آن دقت کنید.

به بازدید کنندگانتون اجازه این رو بدید که بدونند میتونن چه چیز هایی رو از وب سایت شما درباره عنوانی که به دنبالش هستند پیدا کنند و با استفاده از این کلمه ها اونها رو مشتاق به بازدید از وب سایتتون بکنید. هیچ تضمینی برای این که گوگل توضیحات متا شما رو در صفحات نتایج جستجو نشون بده نیست ولی وقتی که توضیحات متا ای که می نویسید خوب باشند، میتونید شانستون رو افزایش بدید.

 

آنالیز سئو افزونه Yoast SEO

قدم بعدی در آموزش سئو و کار با افزونه Yoast SEO بهینه سازی محتوای شما با تمرکز بر کلمه کلیدی برای بالا بردن امتیاز شما در صفحات گوگل برای کلمه یا عبارت کلیدیتان است. شما میتونید کلمه کلیدی یا عبارت کلیدیتون رو در بالای قسمت ویرایش اسنیپت قرار بدید.

همان طور که قبلا به صورت واضح ذکر کردیم، وارد کردن کلمه یا عبارت کلیدی در قسمت کلمه کلیدی هیچ تضمین صد در صدی برای بالا بردن حتمی امتیاز گوگل شما نیست. متاسفانه افزونه Yoast SEO نمی تواند به صورت حتمی و صد در صدی این کار را برای شما انجام دهد. اما کاری که افزونه Yoast SEO می تواند انجام دهد این است که بهینه بودن محتوای شما را برای بالا بردن امتیازتان در صفحات گوگل با توجه به عبارت کلیدی به خصوصی که انتخاب کردید، ارزیابی کند.

قسمت آنالیز سئو شامل موارد زیر میشود:

عبارت کلیدی در زیر شاخه های عنوان (H2, H3, H4, …) : زیر شاخه های عنوان یا همان زیر عنوان هایی که در متن قرار میدید برجسته ترین قسمت هر پاراگرافی هستند، تمرکز عبارت کلیدیتان را روی تعدادی کمی از زیر عنوان هایتان قرار بدید. به صورت ساده تر و واضح تر این که تعدادی کمی از زیر عنوان هایتان می توانند شامل عبارت کلیدی شوند.

تعداد تکرار عبارت کلیدی: شما باید به اندازه کافی در متن از عبارت کلیدی استفاده کنید. تعداد دفعات تکرار توصیه شده با توجه به اندازه متن را افزونه Yoast SEO مشخص می کند.

ویژگی متن جایگزین تصویر: برای اینکه به خوانندگان مقاله تان تجربه بهتر از درک مطلب رو بدید بهتر است که در متن از تعدادی تصویر مربوط به متن ای که می زارید قرار بدید. از عبارت کلیدی در قسمت متن جایگزین تصاویرتون استفاده کنید با این کار گوگل تصاویری که قرار دادید را با عبارت کلیدیتان شناسایی می کند.

طول عنوان سئو: یک عنوان صفحه کوتاه می تواند مانند شلیکی برای بازدیدکنندگان گوگل باشد و در مواقعی که به دنبال محتوای مورد نظر خود هستند نظرشان به وب سایت شما جلب شود و روی آن کلیک کنند.

لینک های خروجی: افزونه Yoast SEO شما را تشویق میکند که در محتوایتان تعدادی لینک به دیگر وب سایت ها داشته باشید. با این کار می توانید در فضای وب شناخته تر شوید. لینک یا همان پیوند به وب سایت های دیگر که از امتیازات موجود در پست های وبلاگ شما نسخه پشتیبان تهیه می کنند، یا اطلاعات بیشتری را ارائه می دهند. این کار به گوگل در شناسایی کردن این که چه وب سایت هایی در چه موضوعاتی با یکدیگر مرتبط هستند کمک می کند.

لینک های داخلی: برای ایجاد یک ساختار مناسب سایت به حداقل یکی دیگر از صفحات وب سایت خود لینک(پیوند) بدهید. این کار بازدید کننده را در سایت شما نگه می دارد و اطلاعات (پیش زمینه) بیشتری را به آنها نشان می دهد.

عبارت کلیدی در عنوان: برای این که از ابتدای محتوا دقیقا مشخص کنید که محتوا درباره چه موضوعی است، از عبارت کلیدیتان در ابتدای متن استفاده کنید.

طول عبارت کلیدی: اگر عبارت کلیدیتان خیلی کوتاه باشد، به احتمال زیاد یک کلمه کلیدی فوق العاده رقابتی را مورد هدف قرار داده اید،این در حالی است که عبارت کلیدی طولانی تر بهینه سازی محتوا را سخت تر می کند. افزونه Yoast SEO به شما توصیه می کند که از حداکثر چهار کلمه کلیدی برای عبارت کلیدیتان استفاده کنید.

چگالی کلمه کلیدی: در نسخه رایگان افزونه Yoast SEO اگر چگالی کلمه کلیدی یا همان مقدار استفاده از کلمه کلیدی در متن درصدی ما بین 0.5 و 3% داشته باشد شما یک چراغ سبز دریافت خواهید کرد. این گزینه به شما کمک می کند تا مطمئن شوید به اندازه کافی از عبارت کلیدی در متن بدون بهینه سازی بیش از حد، استفاده کرده اید.

کلمه کلیدی در توضیحات متا: کلماتی که مربوط به کلمه کلیدی و یا شامل عبارت کلیدیتان است را در توضیحات متا وارد کنید و کاربرانی که در گوگل در حال جستجو هستند را مشتاق کلیک بر روی وب سایت شما در صفحه های نتایج گوگل کنید.

طول توضیحات متا: افزونه Yoast SEO به شما پیشنهاد می دهد که طول توضیحات متایتان بین 120 تا 156 کاراکتر باشد.

عبارت کلیدی که قبلا استفاده شده: هر کلمه کلیدی باید متعلق به یک صفحه باشد نه کل وب سایت.  بنابراین صفحاتی ایجاد نکنید که با یکدیگر رقابت کنند! افزونه Yoast SEO در صورت استفاده از یک کلمه کلیدی در بیش تر از یک نوشته به شما هشدار خواهد داد. یک راه حل ساده استفاده از تغییر در کلمه و یا کلمه کلیدی طولانی تر است.

طول متن: اگر می خواهید که امتیاز صفحه شما برای کلمه کلیدی به خصوصی بالا رود،باید حداقل 300 کلمه در این زمینه بنوسیسد. در غیر این صورت موتورهای جستجوگر زمان زیادی را برای فهمیدن موضوع شما صرف می کنند و ممکن است که صفحه شما را یک صفحه کم محتوا (thin content) شناسایی کنند. شما باید از این قضیه جلوگیری کنید.

عبارت کلیدی در عنوان: اضافه کردن کلمه کلیدی در ابتدای عنوان بیشترین ارزش را خواهد داشت. همچنین بلافاصله بعد از انتشار نوشته کلمه کلیدی نمایش داده خواهد شد.

کلمه کلیدی در نامک: از عبارت کلیدی در آدرس صفحه  (URL) استفاده کنید. با این کار بدون در نظرگرفتن متن مشخص خواهد شد که صفحه شما درباره ی چه موضوعی است و گوگل این کار را می پسندد!

نسخه پرمیوم افزونه Yoast SEO  فرم کلمات شما را شناسایی می کند و به شما این امکان را میدهد که کلماتی که مترادف با کلمه کلیدی هستند را به خوبی بهینه سازی کنید. در کل آنالیز سئو نسخه پرمیوم بسیار هوشمندتر است.

آیا نیاز است که تمامی چراغ ها سبز شوند؟

خیر،برای اینکه امتیاز صفحه شما بالا برود نیازی نیست که تمامی چراغ های قسمت آنالیز سئو سبز شوند. به طور ساده تر با سبز شدن تمامی چراغ ها نیز گارانتی برای بالا رفتن صد در صدی امتیاز صفحه شما وجود ندارد. در حالی که سبز شدن تمامی چراغ ها در تمامی نوشته ها برایتان وسوسه برانگیز خواهد بود، این کار بهترین استراتژی برای SEO نیست. تحقیقات مناسب درباره عبارات کلیدی و ساختار وب سایت همیشه قبل از سبز شدن تمامی چراغ ها، برای سئو وجود دارند.

قدم بعدی: محتوای سنگ بنا

اگر صفحه شما صفحه اصلی یک موضوع یا کلمه کلیدی خاص در گروهی از صفحاتی است که قصد نوشتن آن را دارید، می توانید آن را به عنوان محتوای سنگ بنای اصلی علامت گذاری کنید. در متاباکس افزونه Yoast SEO یک قابلیت مهم وجود دارد، بنابراین افزونه Yoast SEO  می تواند به شما در ایجاد بهترین مقالات سنگ بنای شما کمک کند.

 پیشخوان افزونه Yoast SEO

مطمئنا که کارهای بیشتری با افزونه Yoast SEO می توان انجام داد. شما می توانید به بسیاری از تنظیمات موجود برای افزونه Yoast SEO در قسمت پیشخوان آن دسترسی داشته باشید و آنهارا تغییر بدهید. به صورت معمول نیازی به ایجاد تغییرات در این تنظیمات نیست. مخصوصا در مواقعی که شما یک کاربری باشید که تجربه ی به خصوصی ندارید،بنابراین عاقلانه است که تغییری در تنظیمات ایجاد نکنید. در ادامه توضیحات مختصری درباره ی تنظیمات موجود در افزونه قرار می دهیم.

منوی سئوی وردپرس شامل شش زیر منو زیر است:

عمومی: شامل بخش‌های تنظیمات عمومی و مشاهده اطلاعیه‌ها است.

ظاهر جستجو: شامل تنظیمات نحوه نمایش محتوا است.

میز فرمان جستجو: بخشی برای وارد کردن کد تاییدیه گوگل است.

اجتماعی: بخشی برای کنترل و مدیریت شبکه‌های اجتماعی است.

ابزارها: شامل ابزارهایی برای درون‌ریزی و برون‌بری اطلاعات سئوی وردپرس و تنظیمات فایل‌های اصلی است.

نسخه پولی: برای مشاهده ویژگی‌های نسخه پرمیوم و ارتقا از این بخش می‌توان کمک گرفت.

مجموع نظرات
امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: 9 میانگین امتیاز ها: 5]

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید