استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس

0
746
استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس
استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس

استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس : لازمه هر فروشگاه اینترنتی درگاه پرداختی است تا با استفاده از آن کاربران بتوانند محصولاتی که می خواهند را خریداری کنند. درگاهی که به بانک متصل شده و قابلیت پرداخت اینترنتی را داشته باشد. در ووکامرس بستر این کار فراهم شده و شما می‌توانید درگاه‌های پرداختی در ووکامرس را به صورت مستقیم و واسطه فعال کنید و با کمک آن‌ها تراکنش داشته باشید. در این مقاله قصد داریم تا استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس را توضیح دهیم پس با ما همراه باشید تا ببنیم چطور می تونیم درگاه پرداخت اینترنتی در وب سایتمون داشته باشیم.

درگاه پرداخت اینترنتی

اول از همه برای استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس باید به سوال “درگاه پرداخت اینترنتی چیست؟” پاسخ داده شود، درگاه پرداخت نوعی پرداخت مجازی بوده که پرداخت مبلغ به صورت غیرحضوری انجام میشود. دارندگان کلیه کارت های شتاب میتوانند با اطلاعات کارت بانکی خود که شامل شماره کارت، رمز دوم، CVV2 و تاریخ انقضا میشود، اقدام به خرید کالا و خدمات از طریق آن بکنند.

درگاه پرداخت اینترنتی ووکامرس

اتصال به درگاه بانکی از دو روش امکان پذیر می باشد :

درگاه پرداخت مستقیم ووکامرس

استفاده از درگاه پرداخت مستقیم برای ووکامرس و سایر سیستم‌های مدیریت محتوا نیازمند اینه که شما نماد اعتماد را از سایت ای‌نماد دریافت کنید و بعد از اینکه نماد اعتماد را دریافت کردید به شرکت‌هایی که زیر نظر هر بانک برای ارائه درگاه پرداخت اینترنتی فعالیت دارند به صورت اینترنتی مراجعه کرده و بعد از پر کردن فرم درخواست درگاه پرداخت برای ووکامرس درخواست خودتون را ارسال کنید. در حین درخواست اطلاعات سایت شما و مشخصاتتون ازتون درخواست میشه و بعد از دریافت ابتدا سایت شما برای داشتن نماد اعتماد بررسی میشه و بعد از اون اگر استفاده از درگاه پرداخت در ووکامرس برای محصولات و خدماتی که شما ارائه میدین وجود داشته باشه در نهایت فرم قرارداد را براتون ارسال می‌کنند که باید به صورت رسمی و محضری فرم را در چند نسخه کپی کرده و بعد از امضا محضری و… به صورتی پستی برای شرکتی که ازش درگاه پرداخت دریافت می‌کنید ارسال کنید. در نهایت بعد از اینکه قرارداد برای شرکت ارسال شد و همه چیز درست بود، اطلاعات اتصال به درگاه که شامل نام کاربری، کلمه عبور و شماره ترمینال هست در قالب یک ایمیل براتون ارسال میشه و میتونید در افزونه‌های درگاه پرداخت ووکامرس این اطلاعات را وارد کرده و امکان پرداخت اینترنتی را با اتصال سایت به درگاه پرداخت اینترنتی فراهم کنید.

درگاه پرداخت غیرمستقیم ووکامرس

اما در درگاه پرداخت غیرمستقیم شما ارتباطی با شرکتی که زیر نظر بانک هست ندارید و نیازی هم به داشتن نماد اعتماد نیست. در این روش شما با یک شرکت شخص ثالث روبه‌رو هستید که همین شرکت از روش اول اومده و برای سیستم اختصاصی خودش که برای درگاه پرداخت اینترنتی هست از چندین شرکت مختلف درگاه پرداخت تهیه کرده و شما میتونید با عضویت در این سایت و ارسال مدارک که شامل شناسنامه و کارت ملی هست ابتدا اکانت خودتون را تایید کنید و سپس با معرفی سایت و گرفتن API برای افزونه‌هایی که این شرکت‌ها تهیه کردند سایت خودتون را به درگاه پرداخت متصل کنید. در درگاه غیرمستقیم هزینه‌ای که برای خرید محصولات پرداخت میشه ابتدا به حساب این شرکت ثالث واریز میشه و بعد با به حد نصاب رسیدن مبلغ که توسط همین شرکت‌های درگاه پرداخت تعیین شده میتونید درخواست تسویه بدین تا با کسر مبلغی کارمزد حساب شما را تسویه کرده و مبلغ کلیه واریزی‌هایی که در سایت داشتید را دریافت کنید.

چرا وقتی درگاه‌های پرداختی در ووکامرس به صورت مستقیم در اختیار ما هستند، باید از درگاه‌های غیر مستقیم استفاده کنیم؟

بانک‌ها قانون خاص خودشان را دارند! به فروشگاه‌های اینترنتی اطلاعات مرچنت درگاه را می‌دهند که دارای نماد اعتماد الکترونیکی و سایر مجوزها باشند. در غیر اینصورت درخواست شما رد می‌شود. درست است که شما به هر حال به نماد اعتماد الکترونیکی نیازمند هستید اما دریافت آن پروسه زمانی طولانی را طی می‌کند و تا آن زمان شما نمی‌توانید دست روی دست بگذارید و فروش را متوقف کنید. اینجاست که درگاه‌های واسطه به کمک شما می‌آیند.

افزودن درگاه پرداخت به ووکامرس

برایاستفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس در وردپرس ابتدا باید افزونه فروشگاه ساز ووکامرس را با کمک آموزش نصب استاندارد فروشگاه ساز ووکامرس بر روی وردپرس نصب و فعالسازی کنید. سپس محصولات خود را با کمک مقاله قرار دادن محصول در ووکامرس به صورت استاندارد اضافه کنید و در نهایت نحوه ارسال محصولات را مشخص کنید. حالا باید یک روش پرداخت آنلاین پیاده سازی کنیم.

برای این کار ا منوی پیشخوان وردپرس وارد بخش ووکامرس > پیکربندی شوید. در اینجا هر روش پرداختی که می‌خواهید را فعالسازی کنید.

استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس
استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس

روش انتقال مستقیم بانکی: این روش اطلاعات حساب و یا شماره کارت شما را به مشتری نمایش می‌دهد تا از روش پرداخت کارت به کارت، وجه را برای شما انتقال دهد و سپس به شما اعلام کند تا محصول را برای او ارسال کنید.

پرداخت با چک: این روش مشتری چک را برای شما ارسال می‌کند و در نهایت شما محصول یا خدمات را برای او خواهید فرستاد که خیلی روش سختی است.

پرداخت هنگام دریافت: شما جنس را برای مشتری ارسال می‌کنید و مشتری هنگام دریافت محصول وجه را به مامور پست پرداخت می‌کند. سپس مامور پول را به حساب شما واریز خواهد کرد. شرکت‌های زیادی قبلا اینکار را با دریافت کارمزد برای شما انجام می‌دادند.

پی‌پال: این روش در ایران کاربرد ندارد. به دلیل تحریم ها

شما نیاز به یک درگاه پرداخت ایرانی دارید تا کاربر با استفاده از رمز دوم و CVV2 بتواند پرداختش را انجام دهد. در نتیجه باید با استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس یک درگاه ایرانی به ووکامرس اضافه کنید.

درگاه‌های پرداختی در ووکامرس به صورت غیر مستقیم

در وبسایت درگاه واسطه مورد نظر مانند زرین‌پال، جهان‌پی و… عضو شده و اطلاعات کامل خود را وارد می‌کنیم. پس از آن درخواست درگاه برای وبسایت خود را داده تا مسئولین وبسایت، مرچنت و کد مورد نظر را ارسال کنند. آن را در وبسایت خود با کمک افزونه درگاه قرار می‌دهیم تا پس از هر خرید اینترنتی مشتری امکان پرداخت را دشته باشد.

نکته: لطفا از وبسایت‌های معتبر برای دریافت درگاه پرداخت استفاده کنید. برخی از این گزینه‌ها که مورد تایید هستند عبارت است از زرین‌پال، nextpay،پردانو، آیدی پی، par.ir و پی پینگ.

افزودن درگاه به فروشگاه ووکامرس

حال نوبت به اضافه کردن درگاه‌های پرداختی در ووکامرس با استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس رسیده است. برای اضافه کردن درگاه بانکی به فروشگاه، می توانیم به وبسایت ووکامرس فارسی یعنی woocommerce.ir یا مخزن وردپرس مراجعه کنیم و سپس با جستجو در بخش افزونه‌ها گزینه درگاه‌های پرداخت بانک‌ها را می‌توان یافت. برخی رایگان و برخی پرمیوم هستند.

بعد از اینکه افزونه درگاه بانک مورد نظرمون رو نصب و فعال کردیم وارد تب تسویه حساب در بخش پیکربندی ووکامرس میشیم و روش پرداخت با درگاه بانک رو فعال می کنیم.

استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس
استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس

ما در اینجا به طور مثال درگاه پرداخت بانک ملت رو توضیح می دهیم:

تنظیمات درگاه بانک ملت

امکان پرداخت اینترنتی در بانک ملت توسط شرکت به پرداخت ملت صورت میگیرد که یکی از محبوب ترین شرکت ها در زمینه ارائه درگاه پرداخت اینترنتی و PSP در ایران است.

افزونه درگاه پرداخت ملت در ووکامرس به صورت رایگان در مخزن وردپرس منتشر شده است که میتوانید از آن برای ایجاد امکان پرداخت در سایت وردپرس استفاده نمایید.

نصب نسخه رایگان درگاه بانک ملت

به منظور نصب افزونه، ابتدا وارد داشبورد مدیریت شوید و به بخش افزونه ها > افزودن مراجعه کنید. در صفحه ای که باز میشود، در کادر جستجو، عبارت “mellat-woocommerce” را وارد کنید. مطابق تصویر زیر بر روی هم اکنون نصب کن کلیک کنید. پس از اتمام نصب، دکمه به فعال نمایید تغییر میکند، آن را انتخاب کنید.

استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس
استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس

این افزونه تا کنون با بیش از ۱۰.۰۰۰ نصب فعال توانسته است امتیاز ۴ را از کاربران خود بدست بیاورد. برای استفاده از افزونه درگاه پرداخت بانک ملت برای ووکامرس باید حتما نماد اعتماد الکترونیک را دریافت نمایید.

اگر نماد اعتماد الکترونیک را دریافت کرده اید، برای استفاده از این درگاه پرداخت ووکامرس پس از دانلود افزونه درگاه پرداخت ملت، اقدام به نصب و فعالسازی دروبسایت خود کنید.

و حالا تنظیمات مربوط به درگاه بانک ملت

استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس
استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس

فعالسازی/غیرفعالسازی : همان طور که از عنوان مشخص است برای فعال سازی یا غیر فعال کردن می باشد

عنوان درگاه : در این گزینه باید نام درگاه را مشخص نمایید. به صورت پیش فرض درگاه ملت وارد شده است

توضیحات درگاه :در این قسمت توضیحات موردنظر خود  وارد می کنید توضیحاتی در مورد درگاه بانک ملت به صورت پیش فرض موجود است

تنظیمات حساب بانک ملت :در این بخش گزینه هایی وجود دارد که به درگاه پرداخت ملت دسترسی داشته باشید.

شما باید از بانک ترمینال آیدی، نام کاربری و رمز عبور را دریافت کرده و در اینجا وارد کنید.

پیام پرداخت موفق : بعد از پرداخت موفق پیامی مبنی براین که پرداخت موفق بوده است دست مشتری برسد.

پیام پرداخت ناموفق : درصورتی که  پرداخت مشتری شما موفق نباشد، پیامی به دست او خواهد رسید که می توانید در اینجا مشخص نمایید.

پیام انصراف از پرداخت: دراین بخش پیام را در مواقع انصراف مشتری فرستاده شود از این بخش تنظیم می شود

پس از گذراندن تمام مراحل و اطمینان از درست آوردن کردن اطلاعات می توانید بر گزینه ی ذخیره تغییرات کلیک کنید تا درگاه بانک ملت شما ثبت شود.

افزونه زرین‌ پال

افزونه درگاه پرداخت زرین پال ووکامرس به صورت رایگان در مخزن وردپرس ثبت شده است. با نصب این افزونه بدون داشتن نماد اعتماد الکترونیکی و با پرداخت کارمزد می توانید از امکان پرداخت اینترنتی در ووکامرس استفاده نمایید.

در این روش مدیران وب سایت ها درصدی از مبلغ پرداختی (معمولا بین1 تا 2.5 درصد) را باید به عنوان کارمزد، به آن شرکت‌ها اختصاص بدهند.

تعداد درگاه های واسط بسیار زیاد است و هر روز هم به تعداد آن ها افزوده میشود و معمولا هم روش مشابهی در راه اندازی آنها وجود دارد.

افزونه درگاه پرداخت زرین پال تا کنون با بیش از ۱۰.۰۰۰ نصب فعال توانسته است امتیاز ۳.۷ را از کاربران خود بدست بیاورد.

برای نصب افزونه زرین پال  به قسمت افزونه ها > افزودن بروید. در کادر جستجو، عبارت “ZarinPal” را وارد کنید. مطابق تصویر، افزونه Woocommerce Zarinpal Gateway را پیدا کرده و دکمه هم اکنون نصب کن را بزنید و سپس دکمه به فعال نمایید تغییر خواهد کرد، بر روی آن کلیک کنید.

استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس
استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس

پس از فعال‌سازی مجدد از منوی ووکامرس و قیمت پیکربندی، بخش پرداخت‌ها را انتخاب کنید. درگاه زرین پال به درگاه‌های پرداختی در ووکامرس اضافه شده است.

گزینه پرداخت امن زرین پال نیز اضافه شد. با کلیک روی دکمه مدیریت می‌توانیم تنظیمات آن را انجام دهیم.

برای تغییر تنظیمات، در همان قسمت بر روی دکمه مدیریت کلیک کنید تا وارد بخش تنظیمات شوید.

استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس
استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس

در این صفحه بسیار مهم است که قسمت مرچنت کد را تکمیل کنید ( کدی که پس از ثبت نام در وب سایت زرین پال دریافت خواهید کرد)

بقیه قسمت ها را هم میتوانید تغییر بدهید و یا بصورت دست نخورده باقی بگذارید.

توجه! حتما در آخر بر روی ذخیره تنظیمات کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند.

مدیریت درگاه زرین پال

گزینه‌هایی که در کادر قرمز قرار دارند را باید با ثبت‌نام در وب سایت زرین‌پال دریافت کنید و در این بخش جهت اتصال به ووکامرس وارد نمایید. با توجه به این گزینه نیز می‌توانید مشتری را برای خرید به درگاه‌های بانکی وصل کنید تا به راحتی خرید خود را انجام دهد.

برای بانک های دیگر نیز همچون سامان، پاسارگاد، ملی، آسان پرداخت و… در ووکامرس افزونه های نوشته شده اند که به صورت تجاری هستند. میتوانید با مراجعه به وبسایت ووکامرس فارسی یا فروشگاه های معتبر در زمینه فروش افزونه های وردپرس، درگاه پرداخت ووکامرس دلخواه خود را خریداری و نصب نمایید.

استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس
استفاده از درگاه ها و پرداخت در محل ووکامرس

به همین راحتی دیگر می توانید فروش اینترنتی برای فروشگاه خود داشته باشید. نظراتتون رو باهامون در میون بزارین 🙂

مجموع نظرات
امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: 7 میانگین امتیاز ها: 5]

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید