آموزش نصب استاندارد فروشگاه ساز ووکامرس بر روی وردپرس

0
111

آموزش نصب استاندارد ووکامرس : گسترش اینترنت در سراسر جهان باعث شد که روز به روز آمار فروش های اینترنتی بالاتر برود در نتیجه جای تعجبی نیست که صاحبان مشاغل بیشتری به فکر راه اندازی فروش اینترنتی بیفتند و وب سایت خودشون رو ارتقا بدهند. بیش از از 1.5 تریلیون دلار در سال و بیش از 63% مردم در سال گذشته خرید آنلاین انجام داده اند (این آمار برگفته از سایت statista است)

افزونه ووکامرس یکی از افزونه های قدرتمند برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی از طریق وب سایت است که یک افزونه وردپرس ای حساب می شود. ووکامرس  (WooCommerce)  یک سیستم رایگان، متن باز و بسیار پیشرفته می باشد که به کمک آن می توانید یک فروشگاه اینترنتی همه فن حریف! برای کسب و کار خود راه اندازی کنید. فرقی ندارد فروشگاه شما کوچک است یا بزرگ! ووکامرس پاسخگوی انواع نیاز ها در سطوح مختلف می باشد. در ادامه با آموزش نصب استاندارد ووکامرس در خدمتتون هستیم.

 

چرا ووکامرس؟

شاید برایتان سوال باشد که ووکامرس چیست و چرا پیشنهاد می‌کنیم از ووکامرس در ساخت فروشگاه آنلاین استفاده کنید؟

دلایل زیادی وجود دارد که باعث شده در چندسال اخیر کاربران بسیاری به سمت ووکامرس بروند و از آن استفاده کنند. لازم می‌دانیم این دلایل را قبل از آموزش نصب استاندارد ووکامرس بدانید:

امنیت: یکی از دلایل انتخاب ووکامرس امنیت آن است که موجب شده کاربران و شرکت‌های زیادی انتخابش کنند. ووکامرس در بین رقبای خود از امنیت خوبی برخوردار است و شاید دلیل اصلی آن بروزرسانی منظم باشد.

عدم نیاز به کدنویسی: با ووکامرس می‌توانید بدون نیاز به یک خط کدنویسی یک فروشگاه کامل بسازید و آن را مدیریت کنید.

پشتیبانی از زبان فارسی: از دیگر دلایلی است که موجب شده کاربران ایرانی برای ساخت فروشگاه ووکامرس را ترجیح دهند، پشتیبانی از زبان فارسی است.

 

امکانات افزونه ووکامرس (WooCommerce)

محیطی کاربر پسند

یکی از دلایل محبوبیت ووکامرس سادگی کار با آن است بطوریکه هر شخصی با کمی کار با آن می تواند به راحتی با آن کار کند و مثل بعضی از فروشگاه سازهای دیگر کار با آن پیچیده نیست و احتیاجی به مهارت خاصی ندارد.

پشتیبانی از زبان فارسی

از امکانات ووکامرس پشتیبانی کامل از زبان فارسی است که کار را برای کاربران فارسی زبان خیلی آسان کرده است، تمامی منوها، تنظیمات و گزینه های ووکامرس بصورت کامل فارسی است.

پیکربندی پیشرفته

از دیگر امکانات ووکامرس که در آموزش نصب استاندارد ووکامرس باید گفته شود، ویژگی پیکربندی حرفه ای ووکامرس است، بصورتی که هر قسمت از آن دارای تنظیمات و پیکربندی پیشرفته ای بوده و قابل ویرایش و شخصی سازی است.

فروش خدمات شما به کاربران سایت

از امکانات ووکامرس، قابلیت فروش هر گونه خدمات است ، این قابلیت ووکامرس خیلی کم در دیگر فروشگاه سازها به چشم می خورد.

امکان ایجاد تعداد نامحدود محصولات برای فروش در سایت

اهمیت این قابلیت در فروشگاه های بزرگ کاملا احساس می شود. در افزونه ووکامرس شما هیچگونه محدودیتی برای اضافه کردن محصولات ندارید.

فروش محصولات دانلودی

این امکان ووکامرس بسیار محبوب است، امکان فروش محصولات مجازی و دانلودی از امکانات بدرد بخور ووکامرس است که به راحتی با همین قابلیت ووکامرس می توانید فروشگاه فایل راه اندازی کنید.

نداشتن محدودیت در ساخت دسته بندی ها

در ووکامرس نیازی نیست نگران محدودیت در ساخت دسته بندی های موضوعی سایت خود باشید و از این بابت هم خیالتان راحت باشد چون فروشگاه سازتان ووکامرس است !

نداشتن محدودیت در ساخت برچسب های محصولات

در ووکامرس هر تعداد برچسب محصول که نیاز دارید را بدون ترس از تمام شدن تعداد می توانید بسازید.

ساخت ویژگی های مختلف برای هر محصول بدون محدودیت

هر فروشگاه دارای محصولات مختلفی است که این محصولات در دسته بندی های مخصوص به خودشان قرار می گیرند، از امکانات ووکامرس تعریف ویژگی های گوناگون برای هر دسته از محصولات است. این امکان ووکامرس هم مانند امکانات قبلی محدودیتی ندارد.

ایجاد محصولات مرتبط بهم

تعریف محصولات مرتبط بهم یکی از ویژگی های بدردبخور ووکامرس است که باعث افزایش بازدید مشتریان از محصولات شده و در نتیجه باعث فروش بیشتر محصول می شود.

ساخت گالری عکس برای محصولات

یکی دیگر از امکانات ووکامرس در آموزش نصب استاندارد ووکامرس که خیلی کاربر پسند بوده و تجربه کاربری سایت را بهبود می بخشد، امکان ساخت گالری تصاویر برای محصولات است. این قابلیت برای هر محصول بصورت جدا تعریف شده و شما می توانید با توجه به نوع محصول برای آن گالری عکس ایجاد کنید.

استفاده از یک محصول در دسته بندی های گوناگون

شما می تونید یک محصول را در چند دسته بندی مختلف قرار دهید، شاید با خودتون بگید اینکه چیز خاصی نیست ! ولی باور کنید همین امکان ساده رو بعضی از فروشگاه سازها ندارند.

قابلیت بزرگنمایی تصاویر محصولات

در قسمت های قبل راجع به قابلیت ساخت گالری تصاویر توضیح دادیم ، کاربران سایت می توانند این عکس ها را به صورت زوم شده هم ببینند.

امکان ساخت محصول ویژه و خاص

یکی از امکانات ووکامرس که خیلی کاربردی و بدرد بخور است قابلیت ساخت محصول ویژه است. این امکان هم خیلی طرفدار دارد.

قابلیت ساخت قوانین مالیاتی گوناگون برای هر دسته و گروه از محصولات سایت

شما می توانید بر اساس درصد مالیاتی که برای یک محصول باید بپردازید یک قانون مالیاتی خاص برای آن دسته از محصولات تعریف کنید، این واقعا عالی است!

قابلیت ثبت دیدگاه های مشتریان و امتیازدهی به محصول است

مشتریان سایت می تونند در صفحه هر محصول به آن محصول امتیاز داده و نظرشون رو راجع به اون محصول بنویسند.

ساخت خبرنامه و ارسال آن به کاربران است

ایمیل مارکتینگ یکی از راههای افزایش فروش محصولات سایت به شمار می رود که ووکامرس با گرفتن ایمیل کاربران سایت کمک بزرگی در جهت افزایش فروش محصولات می کند.

گزارش گیری دقیق

اگر یک امکان ووکامرس قابل ستایش باشد همین امکان گزارش گیری دقیق ووکامرس است که به شما در تحلیل فروش و سفارشات کمک شایانی می کند.

قابلیت نمایش جدیدترین محصولات سایت

مشتریان همیشگی شما دوست دارند از جدیدترین محصولات سایتتان باخبر شوند، با استفاده از این امکان ووکامرس می توانید جدیدترین محصولات سایت را در قسمتی از سایت مثلا سایدبار برای نمایش قرار دهید.

قابلیت نمایش محصولاتی که بیشترین بازدید را دارند

همیشه محصولات پرطرفدار درآمد بیشتری را برای سایت به همراه دارد پس چه بهتر که قابلیتی داشته باشیم که بتوانیم این محصولات را در معرض دید کاربران قرار دهیم تا از این طریق به افزایش فروش این محصولات کمک کنیم، از امکانات خوب ووکامرس قابلیت نمایش محصولات پر بازدید در قسمتی از سایت است.

پشتیبانی از واحد های پولی کشورهای مختلف

ازاصلی ترین مشکلات فروشگاه سازهای دیگر عدم پشتیبانی آنها از واحد پول ایران است اما ووکامرس از واحد های پولی ریال، تومان و هزار تومان براحتی پشتیبانی می کند و شما می توانید در بخش تنظیمات ووکامرس واحد پولی فروشگاه را تعیین کنید.

امکان چند مدیره بودن سایت

بعضی از فروشگاه ها نیاز دارند که چند مدیر داشته باشند این هم از امکانات ووکامرس است.

انبار گردانی

از قابلیت های ووکامرس قسمت انبارگردانی آن است که در فروشگاه های بزرگ خیلی کاربردی است.

قابلیت نمایش محصولاتی است که بیشترین خرید را دارند

محصولاتی که بیشترین فروش را دارند می توانید براحتی در قسمتی از سایت به نمایش بگذارید.

خلاصه نویسی برای محصولات

ووکامرس قسمتی را برای متن خلاصه محصول در نظر گرفته که کاربر قبل از اینکه به قسمت متن اصلی محصول مراجعه کند ابتدا خلاصه محصول را بخواند.

قابلیت ساخت سبد فروش گروهی برای محصولات

فروش گروهی محصولات از امکانات ووکامرس است که به افزایش فروش محصولات کمک زیادی می کند.

ارسال ایمیل و پیامک گزارشات به مشتریان و مدیر سایت

این هم یکی از امکانات کاربردی ووکامرس است که می توانید در بخش تنظیمات ووکامرس آن را تنظیم کرده که در شرایط گوناگون به مشتریان و مدیر سایت گزارشات را ایمیل و پیامک کند.

پشتیبانی از افزونه های سئو

ووکامرس از پلاگین های سئو پشتیبانی کرده و همین موضوع باعث بالا رفتن ترافیک سایت شده و در مرحله بعد باعث افزایش فروش محصولات می شود.

قابلیت جستجوی پیشرفته محصولات براساس ویژگی های آن ها

اگر برای محصولات ویژگی های گوناگونی تعریف کرده باشید کاربران بر اساس همین ویژگی ها می توانند محصولات را جستجو کرده و محصول مورد نظرشان را به راحتی پیدا کنند.

تعریف حجم و وزن محصولات مختلف و استفاده از آن برای محاسبه هزینه حمل و نقل

از دیگر امکانات ووکامرس که برای فروشگاه های کالاهای فیزیکی خیلی کاربردی است امکان تعریف وزن و حجم محصولات است که بر اساس آن بتوان هزینه حمل و نقل تا مکان مد نظر مشتری را براحتی محاسبه کرد.

پشتیبانی از انواع درگاه های پرداختی داخلی و خارجی

در آموزش نصب استاندارد ووکامرس از امکانات ووکامرس که باعث راحتی ما ایرانی ها شده همین پشتیبانی از انواع درگاه پرداختی ووکامرس است. ووکامرس از درگاه های پرداختی گوناگون ایرانی و خارجی پشتیبانی می کند.

تعریف روش های حمل و نقل گوناگون

در ووکامرس می توانید انواع روش های حمل و نقل را تعریف کنید برای مثال شما می توانید از روش های ارسال با باربری یا ارسال با پست پیشتاز بهره ببرید.

پشتیبانی از قسمت بازاریابی

ووکامرس شامل قسمتی است که با استفاده از آن می توان برای مشتریان پورسانت بازاریابی در نظر گرفت به این صورت که مشتری برای سایت بازاریابی می کند و به ازای فروش هر محصول درصدی پورسانت دریافت کند.

 

حالا که با امکانات افزونه فروشگاه ساز ووکامرس (WooCommerce) در آموزش نصب استاندارد ووکامرس آشنا شدید میریم سراغ نصب افزونه

نصب افزونه ووکامرس (WooCommerce)

ابتدا به قسمت افزونه ها در منو پیشخوانتان میروید و گزینه افزودن را انتخاب می کنید.

سپس در قسمت جستجو افزونه ووکامرس فارسی را جستجو کنید و آن را نصب و فعال کنید، پس از آن woocommerce را تایپ کنید و افزونه فروشگاه ووکامرس را نصب و فعال کنید.

با فعال کردن افزونه فروشگاه ووکامرس وارد صفحه ای می شوید که در آن می توانید تنظیمات اولیه را انجام دهید.

پیکربندی فروشگاه

در قسمت پیکربندی فروشگاه باید تنظیمات محل فروشگاه (کشور، آدرس، واحدپول، نوع محصولات و …) را تکمیل کنید ، در پایان روی گزینه (بزن بریم!) کلیک کنید.

پرداخت

هر فروشگاه اینترنتی برای دریافت وجه محصول از مشتری نیاز به درگاه پرداختی دارد. یکی از قابلیت‌های کاربردی ووکامرس درگاه‌ پرداختی رایگان و پشتیبانی از درگاه‌های بانکی ایرانی است. در این بخش شما باید درگاه‌ پرداختی را انتخاب کنید. برای اضافه کردن درگاه های پرداخت ابتدا باید افزونه ووکامرس فارسی را دانلود کنید و در قسمت افزونه ها درگاه مورد نظرتون رو نصب کنید. البته برای استفاده از درگاه‌های ایرانی باید اکثر آن‌ها را خریداری کنید و مرچنت مربوطه را از بانک تهیه نمایید. به مبحث چگونگی فرآیند اتصال به درگاه ها را به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

حمل و نقل

اگر می‌خواهید هزینه حمل و نقل را از خریداران دریافت کنید می‌توانید نرخ آن را وارد کرده و واحد وزن و ابعاد را مشخص کنید.

توصیه شده

در این قسمت از نصب ووکامرس، افزونه یا پوسته‌ و افزونه هایی که ممکن است به آنها نیاز پیدا کنید را به شما پیشنهاد می‌کند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

فعال ‌سازی

دراین بخش می‌توانید ووکامرس را به افزونه جت ‌پک متصل کنید. جت پک یک افزونه کاربردی است که می‌تواند برخی امکانات به ووکامرس شما اضافه کند اما متاسفانه در حال حاضر برای ما ایرانی‌ها غیرفعال است.

تنظیمات اولیه به پایان رسید. حال وقت آن رسیده که اولین محصول خود را اضافه کنید.

افزودن اولین محصول در ووکامرس

پس از نصب ووکامرس برای اضافه کرن محصول باید به مسیر پشخوان وردپرس < محصولات < افزودن جدید برویم.

برای افزودن محصول باید در ابتدا نام محصول و توضیح آن را وارد کنید. (دقیقا مانند ایجاد یک نوشته!)

در ووکامرس دو بخش توضیحات برای محصول وجود دارد که معمولا برای توضیحات اول، مختصری از ویژگی‌های محصولات را می نویسند.

 

اطلاعات محصول

در این کادر، اطلاعاتی در رابطه با محصول را می خواهد. سعی کنید این کادر را به دقت تکمیل کنید.

مسلما باید برای محصولتان یک تصویر انتخاب کنید. برای این کار در سمت چپ (تصویر محصول) یک تصویر برای محصولتان انتخاب و یا بارگذاری کنید.

یکی دیگر از قابلیت‌های جالب و کاربردی ووکامرس، امکان ایجاد گالری تصاویر محصول است که می‌توانید چندین تصویر برای محصول خود انتخاب کنید.

حالا محصول شما آماده فروش است. می‌توانید خروجی این محصول را مشاهده کنید. شما می‌توانید محصولات خود را در ووکامرس دسته‌بندی کنید. برای این کار از بخش محصولات و زیرمنوی دسته‌بندی اقدام به ساخت دسته محصولات کنید. حال یک فروشگاه آنلاین با نصب ووکامرس دارید و می‌توانید محصولات و خدمات خود را به جهان معرفی کنید.

 

 

 

مجموع نظرات
امتیا شما به ابن مطلب
[امتیاز کل: 10 میانگین امتیاز ها: 5]

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید